Toimintaan

ALFA-KURSSI alkaa Ti 22.10.2019

mainos

Alfa-kurssi on tarkoitettu sinulle, joka etsit yhteyttä Jumalaan, haluat tietoa kristinuskosta tai haluaisit kerrankin kysyä mieltäsi askarruttavia kysymyksiä ilman, että sinulle nauretaan.

Seuraavan Alfa-kurssimme alkaa ti 22.10.2019 klo 18 Braxénsalissa, Puutarhakatu 17.

ILMOITTAUDU TÄSTÄ ALFA-KURSSILLE

Kurssi on maksuton (halutessasi voit toki osllistua kurssimateriaalin ja ruokailun kustannuksiin), eikä velvoita mihinkään. Alfa-kurssi on 8 illan ja yhden lauantaipäivän kurssi, jossa voi tutkia elämää, uskoa ja tarkoitusta. Saat kyseenalaistaa, olla eri mieltä ja pohtia. Kurssi pidetään Tampereen Vapaakirkkoseurakunnassa (Braxensali, Puutarhakatu 17). Kurssi alkaa tiistaina 22.10. klo 18 ja päätösjuhla on 10.12. Lisäksi kurssiin kuuluu Alfa-päivä. Ruokailussa on vapaaehtoinen maksu. Kurssi ei velvoita mihinkään. Ilmoittaudu mukaan yllä olevasta linkistä.

Lisätietoja antaa pastori Juhani Huuskonen (040-5110674, juhani.huuskonen(ät)svk.fi).

KURSSIOHJELMA

1. Kuka Jeesus on?
2. Miksi Jeesus kuoli?
3. Miten voin olla varma uskostani?
4. Miksi ja miten rukoilen? Miten Jumala johdattaa meitä?
5. Miksi ja miten lukisin Raamattua?

Alfa-päivä 23.11.
- Kuka Pyhä Henki on?
- Mitä Pyhä Henki tekee?
- Miten voin täyttyä Hengellä?

6. Miten voin vastustaa pahaa?
7. Vieläko Jumala parantaa?
8. Alfa-juhlaillallinen: Miksi ja miten kertoisimme toisille? Mikä on seurakunta?

 Alustuksen jälkeen keskustellaan ja pohditaan luentoa pienryhmissä.


Alfaan voi osallistua kuka tahansa! Se on suunniteltu erityisesti niille,

- jotka haluavat tutustua syvemmin kristinuskoon

- jotka eivät ole tottuneet käymään kirkossa

- jotka ovat vasta äskettäin löytäneet uskon tai etsivät seurakuntayhteyttä.

 

Kurssille tullakseen ei tarvitse tietää kristinuskosta mitään tai voit olla hyvinkin perehtynyt asiaan. Kurssille voit tulla vaikka et olisi seurakuntamme jäsen tai koskaan käynyt kirkossa. Kurssilla kokoonnumme tiistaisin kymmenen kertaa. Illan aikana syömme ensin iltapalan, kuulemme alustuksen illan aiheesta, juomme kahvin/teen ja keskustelemme aiheesta ryhmissä. Kurssi on ilmainen, mutta ruoasta voi halutessaan maksaa vapaaehtoisen maksun.

Lämpimästi tervetuloa! Odotamme sinua!

 

Järjestää Tampereen Vapaakirkkoseurakunta

Alfan kotisivut: Kokeile Alfaa

Näkymme on, että vuonna 2020 seurakuntamme tavoittaa 2020 lasta ja nuorta ja heidän perheensä.

Kirjautuminen

Yhteystiedot

  • Puutarhakatu 17, 33210 TAMPERE
  • 0400 277 334